Forumtråd:
"blinkande stjärnor..."
| |
|
blinkande stjärnor...
Ellinor, 2010-02-16
Hej. jag har sett några veckor nästan hela stjärnhimlen blinka. Kollar man på någon stjärna så ser man hur den blinkar, lika så alla de andra stjärnorna. Vad beror det på? Jag har aldrig sett något liknande.
|
|
Re: blinkande stjärnor...
Håkan Norén, 2010-02-17
Luften i atmosfären är inte homogen utan uppdelad i ett stort antal små (ofta bara fotbollsstora) luftmassor med olika temperatur och därmed olika täthet och olika ljusbrytningsförmåga. I gränsen mellan sådana luftmassor kommer ljuset att omriktas med en mycket liten vinkel. När dessa små luftmassor rör sig i förhållande till varandra, sker ständigt små förändringar i hur ljuset går genom atmosfären.
Detta medför att från en bråkdel av en sekund till nästa bråkdel av en sekund, kommer ljuset som kommer fram till en observatörs ögon, att dels variera i ljusstyrka och dels också komma från en minimalt annan riktning. Detta gör att vi, skenbart, ser stjärnorna blinka och även kan se stjärnorna, också skenbart, röra sig minimalt lite så att de tycks darra.
Kalla vinternätter är atmosfären ganska ofta påtagligt "orolig" med sådana luftrörelser.
|
Besvara tråden |
Visa alla trådar |
Skriv nytt meddelande